Yeni deneyimler!

Gokhan Gultekin
8 min readMay 17, 2019

Hayatta yapmak istediğiniz çok şey olduğunu ama herhangi bir sebepten dolayı hiç biri için bir türlü o adımı atamadığınızı hissettiğiniz oldu mu? Hep bir itici güç aradınız ama ne çevrenizde ne de kendi içinizde bulamadınız. Ya da farklı sebepler vardı. Böyle böyle biriktiler ve sonunda mutsuzluğun farklı formlarıyla geri döndü belki de size.

İşte bu süreç belki birkaç yıl boyunca benim için tam da böyle geçti, belki daha da uzun bir süre. 2018 yılı ilk çeyreği itibariyle işletmeye son verdiğimiz şirketimiz Peakode bizim için toplamda 3–4 yıllık bir serüvendi. Bu süreçte çok ama çok şey öğrendik. Girişimcilikten insan kaynaklarına, insan kaynaklarından muhasebeye, muhasebeden farklı iş modelleri denemeye ve inovasyona kadar neler öğrendiğimizi yazarak anlatmam mümkün değil. Ancak şunu net bir şekilde söyleyebilirim ki 1 saniyesini bile yaşamaktan pişman olmadım ve hatta iş odaklı yaşamın hayata dair neleri alıp götürebileceğini göreceli olarak ‘genç yaşta’ öğrendiğimi düşündüğüm için de ayrıca mutluyum.

Bu yıllara dönüp baktığımda hayata dair özet niteliğinde söyleyebileceğim temel şeyleri listelemem gerekirse:

  1. Çok çalışmak (gerçekten ‘çok fazla’ çalışmak),
  2. Psikolojik dengesizlik,
  3. Finansal yetersizlik.

Kendinize ait bir şirketiniz olması kolay iş değil; çok fazla çalışmak zorundasınız, her gün yaşadığınız şeyler çok sık değişen bir psikolojiye sahip olmanıza neden oluyor ve tabii ki de size maaş ödeyen kurum kendi şirketiniz olduğundan gelen ödemelerden bir kısmını (eğer geliyorsa tabi) kendinize almayı tercih etmek yerine şirketi ayakta tutmak adına kullanmak zorunda hissedebiliyorsunuz.

Tüm bunları anlatarak modunuzu düşürdüğümün farkındayım, ya da girişimcilikten soğutuyor olabilirim. Girişimciliğe adım atmak üzereyseniz ve bu gibi durumlara hazır değilseniz tekrar düşünün derim. Ancak bu yazının temel amacı iş hayatı değil, tam aksine, iş hayatı dışında yaptıklarımız.

Bizde karşılığı ‘boş zaman’ olsa da, İngilizce’deki karşılığı olan leisure time için Wikipedia bu kelimenin genel olarak “boş zamanda yaptığınız deneyimlerin kalitesi” olarak tanımlamış, hoşuma gitti.

Leisure has often been defined as a quality of experience or as free time. Free time is time spent away from business, work, job hunting, domestic chores, and education, as well as necessary activities such as eating and sleeping.

--

--

Gokhan Gultekin

Engineering Manager at Spotify • Outdoor enthusiast