Image for post
Image for post
Kaynak: Dribbble — Decision Hands by Daniel Haire

Çok sevdiğim iki dostumla kurduğumuz ve ekipte eşimin de yer aldığı bir şirkette çalışıyorum. Aldığım radikal kararın doğruluğunun her gün ispatlandığı ve mutluluğumuzun her geçen gün arttığı bir şirket: Peakode.

2014, Ağustos ayında kurduğumuz Peakode neredeyse 1 yaşını doldurmak üzere ve kuruluşundan itibaren hızlıca büyümeye devam ediyor!

Ekibimizdeki her bir kişinin kendi mutluluğunu yaratmadan önce kurumsal şirketlerde deneyimleri oldu elbette. İş deneyimi, müşteri deneyimi, insan ilişkileri… Bireylerin kendi iş hayatını ve mutluluğunu yapılandırması için yaşamak zorunda olduğu deneyimlerden yalnızca bazıları... Bu deneyimler ile ekip arkadaşlarımız ve kendimiz için daha iyi bir dünya yaratmaya çalışıyor, yaşadığımız olumsuz deneyimleri tekrar yaşamamak için elimizden geleni yapıyoruz.

Image for post
Image for post
Kaynak: Dribbble — Road Trip 2 by Jason Michael Green

Üniversite dönemi, ortaklarımdan Can’ın sayesinde teknoloji ve internet girişimlerini takip ederek, hayranlıkla izleyerek geçti. “Bir gün biz de kendi girişimimizi kurabilecek miyiz?” sorusunu kendimize sık sık sorduğumuzu hatırlıyorum.

Üniversiteden mezun olur olmaz hızlıca iOS için uygulama geliştirmeyi öğrendim, ardından kısa bir freelancer dönemi ve sonrasında bir yazılım şirketinde 2 sene boyunca iOS Geliştirici olarak çalıştım. 2 senenin sonunda bir karar vermem gerekiyordu. Mutlu değildim. Devam mı? Herşeyi bırakıp şirket kurmak mı? Ortaklarım Burak ve Can da şirket kurmayı en az benim kadar çok istiyordu. Şirket nasıl yönetilir, satış ve pazarlama nasıl yapılır, finans yönetimi nasıl yapılır… Bilmiyorduk ve sorular gittikçe çoğalıyordu, iOS geliştirmek en kolayıydı.

İnce bir çizgi üzerindeyken verilen radikal bir karar.

Evet, çok zor oldu. Tahmin ettiğimden bile zor oldu. Soruları çok geç olmadan cevaplamaya başladık ve hızlıca öğrenmeye devam ediyoruz.

Risk alabilecek cesareti toplamak tamamıyla inancımıza ve tutkumuza bağlıydı.

Vermiş olduğum radikal kararla eşleşen; Steve’in 2005 yılında yaptığı Stanford Üniversitesi’ndeki meşhur konuşmasında yer alan değerli sözü alıntı yapmak gerekirse:

Bu hayatta zamanınız sınırlı. O sınırlı zamanı, başkasının yaşamını yaşayarak harcamayın. Başka kişilerin düşünceleriyle yaşanan yaşam, dogmaların tuzağına düşmek demektir.

Image for post
Image for post
Kaynak: Dribbble — Life Without Limits by Michael Sevilla

Benimle Twitter, Instagram, LinkedIn üzerinden doğrudan iletişime geçebilir, gokhan@peakode.com adresine e-mail gönderebilirsiniz.

Written by

iOS Engineer at Spotify via HiQ • Outdoor enthusiast 🌳 gokhan.se

Get the Medium app

A button that says 'Download on the App Store', and if clicked it will lead you to the iOS App store
A button that says 'Get it on, Google Play', and if clicked it will lead you to the Google Play store