First of all, I would like to say that I am writing this post from a lovely old cottage in Dalarna, Sweden. It is a quite special moment for me right now, since the last 4 days, I have been focused on the last steps of the platform that I am going to introduce to you in this post.

The cottage in Leksand, Sweden.

You might know that I am pretty interested in being outdoors, spending lots of time in the woods. …


İsveç’in en popüler yürüyüş parkurlarından olan Kungsleden’i (The King’s Trail) yürümek amacıyla yola çıktığım ve devamında da plansız bir şekilde köylerini, kasabalarını gezdiğim 12 günlük Lapland seyahatimde hayatımın belki de en ilginç kahve içme deneyimini yaşadım.

Göteborg — Abisko tren yolculuğu

Bu deneyimi etkileyen temel faktörler coğrafya ve bölgenin yerel halkı olduğundan biraz ön bilgi verme ihtiyacı hissediyorum. Öncelikle lokasyon ile başlayalım. Yaşadığım şehir olan Göteborg’dan yaklaşık 1500 kilometre kuzeyde olan bu bölgeye erişmek tren ile ortalama 1 gün sürüyor. Bölgenin adı Lapland deniyor ve bu coğrafya Norveç, İsveç ve Finlandiya’nın kuzey bölgelerini kapsıyor. …


Öncelikle, bu yazıyı Dalarna, İsveç’ten, küçük eski bir kabinden yazdığımı söylemek isterim. Bu benim için oldukça özel bir an çünkü son 4 gündür bu yazıda sizlere duyuracağım platformun son adımları üzerinde çalışıyorum.

Kiraladığım kabin. Dalarna, İsveç.

Eğer bilmeyenler varsa belirtmek isterim ki zamanımı doğada geçirmekten oldukça zevk alan biriyim. Doğada neler yaptığımı merak ediyorsanız hızlıca göz atabilirsiniz.

Doğayla birebir etkileşimde olabileceğim spor dallarına da bir hayli ilgiliyim, özellikle de hiking. Boş zamanımı ve tatillerimin büyük kısmını İsveç’in farklı bölgelerinde, dağlarında hiking yaparak geçiriyorum ve bundan inanılmaz derecede keyif alıyorum. …


Önceden belirtmek isterim ki bu yazı, sizlere fayda sağlayabilecek ya da ilginizi çekebilecek bir yazı olmayabilir. Başlıktan da anlayacağınız üzere bu yazıda bir “güncelleme” tadında kısaca şu sıralar nelerle ilgilenmekte olduğumu anlatmak istedim. Bir blog tadında 😊

Uzun uzun yazıp da yayınlamadığım çok sayıda taslak yazı var. Bunlardan bazıları bu tarzda, günlük gibi, bazıları ise daha spesifik bir konuda ya da tamamen serbest... Bir şekilde içime sinmediği için yayınlamıyorum. Bu yazıyı yazmamın sebebi de şu sıralar uğraştığım farklı şeylerin fazlaca birikmesi, hem yaratıcılık hem de üretkenlik tarafında tavan yapmam olabilir ki genellikle içimden bilgi taştığı zamanlarda yazmaya daha fazla meyilli…


Muhtemelen şu ana kadar okumuş olduğunuz “tavsiye” yazılarından bir tanesini daha okumak üzeresiniz. Tavsiyeleri veren bu insanların farklı geçmişlere, farklı deneyimlere ve farklı bakış açılarına sahip olmaları nedeniyle her bir tavsiye de kişiden kişiye farklılık gösterebilir, gösterecektir de. Dolayısıyla birazdan okuyacağınız tavsiyeler de benim tecrübelerim ve belki de kişisel ilgi alanlarım doğrultusunda olabilir.

Tavsiyeleri iş ve yaşam başlıklarını genel anlamda kapsayacak şekilde vermek istiyorum. Çünkü bu iki konsept aslında iç içe ve birbirlerini ciddi anlamda etkiliyor. Hayatınızda yapacağınız değişikliklerin iş yaşamınızı ciddi anlamda etkilediğine inandığım için tavsiyeleri gruplandırmadan serbest bir şekilde yazacağım. Başlayalım!

Photo by Mert Kahveci on Unsplash

Gülümseyin

Gülümseyin. Sabah simit alırken teşekkür ederken gülümseyin…


Uzun bir süredir yazmıyorum, biliyorum. Çok birikti. Önümüzdeki haftalarda kafamda birikenleri farklı başlıklara döküp planlı bir şekilde tekrar yazmaya başlamak istiyorum. Bugün yürüyüşteyken sonlandırmak üzere olduğumuz Kasım ayı hakkında kısa ve bilgilendirici bir yazı yazmayı planladım. Hayatını Türkiye’de geçirmiş bir insan olara son 1 ayda hissettiklerim farklı duygulardı. Başlayalım.

İsveç’e adım attığımdan beri (havaalanında pasaport kontrolü yapan polis dahil, bakınız: İsveç: İlk izlenimler) diyaloğa girdiğim neredeyse her İsveçli “soğuk havaya ve karanlığa hazır mısın?” sorusuyla korkutmaya çalışıyor, ben de “evet ulan, buraya taşınma sebeplerimizden biri de bu zaten” tepkisi veriyordum. …


Hayatta yapmak istediğiniz çok şey olduğunu ama herhangi bir sebepten dolayı hiç biri için bir türlü o adımı atamadığınızı hissettiğiniz oldu mu? Hep bir itici güç aradınız ama ne çevrenizde ne de kendi içinizde bulamadınız. Ya da farklı sebepler vardı. Böyle böyle biriktiler ve sonunda mutsuzluğun farklı formlarıyla geri döndü belki de size.

İşte bu süreç belki birkaç yıl boyunca benim için tam da böyle geçti, belki daha da uzun bir süre. 2018 yılı ilk çeyreği itibariyle işletmeye son verdiğimiz şirketimiz Peakode bizim için toplamda 3–4 yıllık bir serüvendi. Bu süreçte çok ama çok şey öğrendik. Girişimcilikten insan kaynaklarına, insan…


Central Station, Gothenburg

Zaman hızlı akıyor, bugün İsveç’te geçirdiğim 14. günüm. Stockholm hava alanına indiğim andan itibaren öğrendiğim bilgileri daha fazla içimde tutamadığımdan dolayı bu yazıyı yazma kararı aldım. Bir hikaye şeklinde yazmayı çok isterdim ancak çok fazla zaman alacağından ve okuması da yorucu olacağından yalnızca benim dikkatimi çeken ve hatta şaşırtan detayları madde madde yazmaya çalışacağım.

Keyifli okumalar! 🤓

Başlangıç

İstanbul’dan Stockholm’e direkt uçuş yapıp, 1 gece konaklayıp (toplamda 24 saat geçirip) hızlı trenle Gothenburg’e, yaşamaya başlayacağımız şehre geçiş yaptım. Bu süreçte Stockholm’u bir turist gibi gezmem için yeterli vakit olmadığından bol bol yürüyüş yaparak çevreyi gözlemlemeyi tercih ettim. Stockholm hakkında söylemek istediğim…


İsveç’e yerleşmekle ilgili olan yazımı yayınladıktan sonra İngilizce’yi nasıl geliştirdiğimi merak eden arkadaşlardan çok sayıda soru aldım. Bahsettiğim yazıyı merak edenler için:

Bu sebepten dolayı kendi deneyimlerimi paylaşabileceğim kapsamlı bir yazı yazmaya karar verdim. Bu yazıyı okumadan önce şu 3 maddeyi gözden geçirmenizde fayda var:

  1. İngilizce dili konusunda hala kendime %100 güvenim yok. İsveç’e gitmeme 2 hafta kaldı ve günlük iş hayatında nasıl bir iş çıkaracağımdan pek emin değilim.
  2. Önerilerim, tamamıyla kendi araştırmalarım üzerine örneklerle beraber yapılandırdığım çalışma modeli üzerinden olacaktır.
  3. Eğer bir şekilde herhangi bir dil sınavına girecekseniz bu model çok faydalı olmayabilir. Ben yurt dışında iş görüşmelerine girdim…

Did not hear Tumm yet? Check and read the first article for detailed information about Tumm:

After launching the first version of Tumm, I have fixed some issues and released the minor versions.

Here are the versions that I released last week:

v1.0.1

  • Interstitial ad error fixed: There was an error while loading interstitial ads. Fixed it on this version.

v1.0.2

  • UI improvements have​ made: Some alignments, changing font sizes, improvements.
  • Facebook SDK added: I will create an ad on Instagram for increasing downloads. Therefore, I had to add Facebook SDK.

v1.1.0

There were 2 core features developed and released on this version:

Gokhan Gultekin

iOS Engineer at Spotify 🇸🇪• Outdoor enthusiast 🌳 gokhan.se

Get the Medium app

A button that says 'Download on the App Store', and if clicked it will lead you to the iOS App store
A button that says 'Get it on, Google Play', and if clicked it will lead you to the Google Play store