6 önemli gelişmeyle haftanın özeti

Bu hafta benim için oldukça keyifli ve verimli geçti, çok sayıda güzel gelişme oldu. Haftanın sonunu getirmek üzereyken hem bu güzel gelişmeleri belgelemek, hem sizlerle paylaşmak, hem de önümdeki yoğun hafta için motivasyonumu toplamama yardımcı olması sebebiyle bu yazıyı yazıyorum.

İşte 6 gelişme!

SHERPA Blog ile yaptığımız röportaj yayınlandı

Sevgili iş ortağımız ve dostumuz SHERPA ekibi ile yaptığımız röportaj bu hafta yayınlandı. Türkiye’de UX (kullanıcı deneyimi) deyince akla gelen ilk stüdyo olan SHERPA, bir ansiklopedi tadındaki girişimi SHERPA Blog’da röportajlara da yer veriyor.

Peakode’u “Kalıpların dışında bir yazılım stüdyosu” olarak tanımladıkları ve bu keyifli röportajın hayata geçmesini sağladıkları için SHERPA ekibine çok teşekkür ederiz!

portajımızı şu link aracılığıyla okuyabilirsiniz.

Eatto iOS ve Android uygulamaları yayında

Peakode olarak keyifle geliştirdiğimiz ve aynı zamanda kurucu ortaklarından biri olduğum Eatto app, iOS ve Android platformları için yayınlandı.

Eatto, temelde yemek tarifleri ve alışveriş listelerine odaklanan bir mobil uygulama. Eatto ile ünlü şeflerin yemek tariflerine ulaşabilir, kendi tariflerinizi oluşturabilir ve bu tarifleri alışveriş listelerine dönüştürüp sevdiklerinize paylaşabilirsiniz.

Henüz 1 haftayı geride bırakmışken bizi mutlu eden bazı gelişmeleri listelemem gerekirse:

  • Toplamda 5bin kullanıcıyı aşmak üzere,
  • App Store’da, anasayfada sevilen yeni uygulamalar içerisinde 1. sırada,
  • Yiyecek&İçecek kategorisinde 6. sırada iken, en çok indirilen ücretsiz uygulamalarda 162. sırada,
  • Google Play’de Yeme&İçme kategorisinde 62. sıraya yükseldi.

iOS uygulamasını buradan, Android uygulamasını ise buradan indirebilirsiniz. Yorumlarınızı ve geri bildirimlerinizi duymak bizi çok mutlu edecektir!

“Bir IoT hikayesi” serisinin ilk yazısı yayınlandı

Peakode bünyesinde Araştırma&Geliştirme çalışmalarımızdan biri olan “Nesnelerin İnterneti” (IoT) üzerine yaptığımız çalışmaları derlediğimiz “Bir IoT hikayesi” yazı serisinin ilki olan “Başlangıç” yayınlandı. Bu yazıda ağırlıklı olarak geçmişte yaşanmış olan bireysel deneyimlerden bahsedildi. Cuma günleri yayınlanacak olan bu yazı serisinin ikinci parçası “Ürün” üzerine olacak.

Sadece 2 günde 125 kez okunan ilk yazımız ile daha yolun başındayken olumlu tepkileri almaya başlamak bizi çok mutlu ediyor. Yazı serisindeki gelişmelerden haberdar olmak için Medium’daki Peakode Not Defteri yayınını takip edebilirsiniz.

İlginiz için çok teşekkür ederiz!

Kripto-Para borsasında keyifli geçen ilk ay

Kripto-Para ve Blockchain konularına ilgi kazanmada her ne kadar geç kalmış olduğumu düşünsem de, sevgili Fatih Güner’in hazırladığı haftalık e-posta listesi olan kriptopara.io ile bu konu odak noktalarımdan biri haline geldi. Bu e-posta listesi sayesinde kaliteli içerikleri Türkçe olarak bize sunduğu için kendisine ne kadar teşekkür etsem az, eminim listedeki birçok kişi de benimle aynı fikirdedir.

Bu e-posta listesinin yanına ek sunduğu bir de premium üyelik hizmeti var. Bu premium üyeliğe yıllık 120 TL vererek abone olabiliyorsunuz. Benim de hiç düşünmeden abone olduğum bu listede Fatih, yatırım danışmanlığı veriyor. Trading için gerekli araştırma ve incelemelere yeterince vakit ayıramadığım için sadece Fatih’in tavsiyelerini dinleyerek geçtiğimiz bir ay içerisinde 1/8 oranında kazanç sağladım.

Fatih, çok teşekkürler!

Bursa I/O buluşması

Yaklaşık 1.5 yıl önce hayata geçirdiğimiz Bursa I/O, fiziksel olarak ilk buluşmasını gerçekleştirdi. Yaklaşık 30–35 kişinin katıldığı etkinlikte girişimcilik, derin öğrenme, gömülü sistemler, mobil uygulama/yazılım geliştirme ve nesnelerin interneti konularına ilgililer ve profesyoneller vardı.

Bursa I/O; developer ve maker ruhlu insanların bir araya geldiği bilgi paylaşım ve çalışma grubudur.

Bu tanımı, şu yazıda elimizden geldiğince detaylandırmaya çalışmıştık, okumanızı tavsiye ederim. Umuyoruz ki önümüzdeki aylarda etkinliğe katılan kişi sayısı katlanarak artacak ve Bursa’daki yazılım, donanım ve girişimcilik ekosistemine faydalı bir oluşum haline gelecek.

Buraya tıklayarak Facebook grubunu ziyaret edebilir, buraya tıklayarak da Slack kanalına giriş yapabilirsiniz.

ALLE Hamile Android uygulaması için geri sayım başladı

Sevgiyle geliştirdiğimiz ve bizim için özel bir yeri olan ALLE Hamile iOS uygulaması 1 yılda, 55bin kullanıcısı ile kocaman bir aile olmayı başardı! Hem de bunu yalnızca iOS kitlesi ile yaptı.

Android kullanıcılarını daha fazla bekletmeden Android versiyonu için geliştirmelerimizi tamamlamak üzere olduğumuzu ve çok yakın zamanda yayınlayacağımızı buradan duyurmak isterim. Sevgili Android kullanıcılarımıza sabırla bekledikleri için çok teşekkür ederiz! :)

ALLE Hamile iOS uygulamasını indirmek için buraya tıklayınız.

Sabırla okuduğunuz için çok teşekkür eder, harika bir hafta geçirmenizi dilerim!

Benimle Twitter, Instagram, LinkedIn üzerinden doğrudan iletişime geçebilir, gokhan@peakode.com adresine e-mail gönderebilirsiniz.

Written by

iOS Engineer at Spotify via HiQ • Outdoor enthusiast 🌳 gokhan.se

Get the Medium app

A button that says 'Download on the App Store', and if clicked it will lead you to the iOS App store
A button that says 'Get it on, Google Play', and if clicked it will lead you to the Google Play store