Şu sıralar nelerle uğraşıyorum?

Önceden belirtmek isterim ki bu yazı, sizlere fayda sağlayabilecek ya da ilginizi çekebilecek bir yazı olmayabilir. Başlıktan da anlayacağınız üzere bu yazıda bir “güncelleme” tadında kısaca şu sıralar nelerle ilgilenmekte olduğumu anlatmak istedim. Bir blog tadında 😊

Uzun uzun yazıp da yayınlamadığım çok sayıda taslak yazı var. Bunlardan bazıları bu tarzda, günlük gibi, bazıları ise daha spesifik bir konuda ya da tamamen serbest... Bir şekilde içime sinmediği için yayınlamıyorum. Bu yazıyı yazmamın sebebi de şu sıralar uğraştığım farklı şeylerin fazlaca birikmesi, hem yaratıcılık hem de üretkenlik tarafında tavan yapmam olabilir ki genellikle içimden bilgi taştığı zamanlarda yazmaya daha fazla meyilli oluyorum. Fazlasını taşıyamayıp paylaşma gereksinimi duyuyorum, paylaştığım insanlara faydası olması amacı olmasa bile.

Daha fazla uzatmadan şu sıralar nelerle uğraştığımı adım adım paylaşıyorum, her güncellemeyi özet niteliğinde paylaşmaya çalışacağım.

Remote çalışmak

Yaklaşık 4 ay önce iOS uygulamasında belli özelliklerin geliştirilmesinden sorumlu olarak Spotify’da “Consultant” olarak çalışmaya başladım. Başladığım ilk günden beri her gün öğrenmenin tadını çıkartıyorum. Uzun yıllardır her gün saatlerce kullandığım bir mobil uygulamanın geliştirilmesine katkıda bulunmaksa bambaşka bir deneyimmiş.

Spotify remote çalışmayı %100 benimsemiş durumda ve tüm ofisler Mart ayından itibaren tamamıyla “remote” çalışıyor. Genellikle her zaman ofisten çalışmayı tercih eden biri olarak bu süreç başlangıçta zorlamış olsa da artık tamamıyla alıştığımı ve hatta yeni rutinler yaratarak üretkenliğimi daha da arttırdığımı söyleyebilirim.

En son Bursa’daki evimizde bir home office ortamına sahiptim. Pandemiden dolayı İsveç’teki evimizde de yeni bir çalışma ortamı kurdum.

Doğayla (daha fazla!) bütünleşmek

Takip edenler belki bilir; doğayla, doğa sporlarıyla oldukça ilgili biriyim. 2020 yılı boyunca İsveç sınırları içerisinde hem kuzeyde, hem de güneyde farklı yürüyüş ve bisiklet rotaları keşfetme, deneyimleme fırsatı buldum ve mümkün olduğunca her hafta sonu da imkanlarım doğrultusunda daha fazla keşfetmeye çalışıyorum!

Hafife almayın, akşamları saatler boyunca araştırma ve planlama yaparak “bu hafta sonu nereyi keşfedebilirim?” sorusunu cevaplamaya çalışıyorum ve bından zevk alıyorum. Örneğin; 2 hafta önce hafta sonu, yaşadığım şehir Göteborg’dan toplu taşıma ile 1.5 saat uzaklıkta bir yerde 2 günde 43 kilometre yürüyüş yaptım. Çoğunlukla yağmurlu ve zorlu olması dışında şu manzarayı görmek büyük bir lütuftu.

YouTube’ta da yayınladığım 2 günlük maceramı izlemekten keyif alabilirsiniz 😊

YouTube kanalı!

Doğada vakit geçirmekten, fotoğraf ve video çekmekten, genel olarak içerik üretmekten gerçekten zevk alıyorum. Henüz bu içerikleri iPhone’um ile üretiyor olsam da kendimi bu konuda geliştirmeye çalışıyorum, önümüzdeki aylarda yeni bir kamera (büyük ihtimalle bir GoPro) alarak daha kaliteli içerikler üretmeyi planlıyorum.

Doğada geçirilen zaman ile içerik üretmekten alınan keyif birleşince doğal olarak bir YouTube kanalı projesi ortaya çıktı. Videolarım şu an için fazlasıyla amatör olsa da kendimi her seferinde daha çok geliştirmeye çalışıyorum ve her videoda gittikçe geliştiğimi de fark ediyorum. Henüz yüklediğim 4 adet video var. Eğer %70'inin ağaçlarla kaplı olduğu İsveç’in doğasıyla ilgili deneyimlerimi izlemek ve hatta destek olmak istiyorsanız abone olabilirsiniz. Beni ciddi anlamda motive edecektir ve daha fazlasını üretmeme yardımcı olacaktır! Kanalıma aşağıdaki link aracılığıyla ulaşabilirsiniz ❤️

Uzun soluklu bir projenin ilk adımları

Daha fazla keşfettikçe daha fazla doğaya bağlanıyor ve daha da fazla içerik üretme ihtiyacı hissediyorum. Bu ihtiyaçlar birer sonuç olarak yeni projeler doğuruyor, üretme bağımlılığı yeni heyecanlara yelken açıyor. 2014 yılında, henüz 25 yaşındayken bir “şirket kurma hayali peşindeydik” (bkz. Peakode) fakat benim için hayal buydu, şirket kurmak, yeni bir maceraya atılmak. İş modeline olan tutkudan bağımsız olarak…

Şirketi yürüttüğümüz 4 yıl boyunca belki de öğrendiğim, sahip olduğum tutkuyu bir rutine çevirip bunu olası iş modellerine çevirme ve şirketi tüm bu modellerin üzerine konumlandırma olduğuydu. Bugünlerde de sakince, acele etmeden üzerinde çalıştığım şey tam olarak bu:

Tutkunun peşinden koş ve bunun üzerine bir gelir modeli ve ardından da bir şirket kur.

Yakında ne üzerinde çalıştığıma dair detaylı bir duyuru yapacağım, takipte kalın! Şimdilik YouTube kanalımı bu projelerin küçük ayak izlerinden biri olarak görebilirsiniz 😊

Diğer aktiviteler

Uzun bir süredir planladığım ve yapmak istediğim çok sayıda farklı beceriyi, aktiviteyi paralel olarak yapabilme alışkanlığını gittikçe daha iyi kazandığımı hissetmeye başlıyorum ve bu beni mutlu ediyor. Tüm doğa aktivitelerim dışında şu sıralar belli rutinlerde spor salonuna gitme, CrossFit yapma, ukulele çalma, longboard sürme ve basketbol oynama gibi farklı aktiviteleri düzenli olarak yapma alışkanlığı kazandım ve gerçekten harika gidiyor! Tüm bunların dışında yapmak istediğim daha çok sayıda şey var ve maalesef zaman gerçekten çok kısıtlı🤔 Yapmak istediğim ve farklı sebeplerden dolayı bir süredir gerçekleştiremediğim 3 şeyi listelemem gerekirse; uzun süredir ara verdiğim kitap okuma alışkanlığını yeniden kazanmak, ahşap oymacılığı ve deri işçiliği diyebilirim.

Bundan yaklaşık 1.5 yıl önce, farklı deneyimlerimi paylaştığım yazıya aşağıdaki linkten erişebilirsiniz.

Kısa olarak planladığım yazı yine uzadı. Eğer sizlerin de şu sıralar uğraştığı, zaman geçirmekten keyif aldığı şeyler varsa bunları okumayı ve yorum olarak paylaşmanızı çok isterim.

Eğer belli sebeplerden dolayı yapamıyorsanız da bu engelleri en kısa sürede aşmanızı dilerim!

Sevgiler ❤️

iOS Engineer at Spotify via HiQ • Outdoor enthusiast 🌳 gokhan.se

Get the Medium app

A button that says 'Download on the App Store', and if clicked it will lead you to the iOS App store
A button that says 'Get it on, Google Play', and if clicked it will lead you to the Google Play store